Znajdziesz nas także na:

Kalendarium

Wyszukaj

hotele - do 75% taniej!

Wybierz miasto:
Data przyjazdu:
Liczba nocy:
Ilość pokoi:
Ilość os. i łóżek:
Warto zobaczyć
 
 
 
 
 


Ciekawość świata



Rozmowa z Janem Słowińskim, organizatorem Festiwalu Muzyki Tradycyjnej Rozstaje

W dniach 22-26 lipca odbędzie się już 11. edycja Festiwalu Rozstaje. Debiutująca w 1999 roku impreza koncentrowała się głównie na osiągnięciach muzyków z Małopolski, a aktualnie to jeden z najważniejszych festiwali world music w tej części Europy. Wydaje się, że formuła Rozstajów wciąż ewoluuje. W jaką zatem stronę zmierza festiwal?

Pierwsze edycje Rozstajów – były próbą rozpoznania tego, co najciekawsze wokół nas. Stąd zespoły ludowe z Małopolski, ale też artyści rodzącej się wtedy w Polsce sceny folk łączący tradycję ze współczesnymi środkami wyrazu. Dzisiaj Rozstaje to forum zespołów z całego świata: wielkie koncerty plenerowe, koncerty kameralne i warsztaty muzyczne. Konfrontacja międzynarodowej i polskiej sceny world music, etnojazz i etno. Kojarzymy ze sobą różne style i gatunki muzyczne: od tradycyjnych po przetworzenia i eksperymenty z pogranicza muzyki tradycyjnej i jazzowej, folkowej i rockowej oraz klasycznej, inspirującej się motywami tradycyjnymi. Co też istotne i być może odróżnia nas od niektórych projektów spod znaku multikulti: nie „miksujemy kultur” – jeśli już, to dźwięki... Rozstaje to spotkanie, dialog, inspiracja.

Co zdecydowało o dotychczasowym sukcesie Rozstajów?

Wykonawcy i publiczność... Dobre koncerty, różnorodność form, cykle tematyczne (koncerty jednego instrumentu, koncerty pieśni epickich), akcent na „interaktywność” (warsztaty). I coś poza definicją, co niekiedy przynosi wymierne efekty: nowe projekty muzyczne, nowe przyjaźnie, związki, dzieci.

Muzyka etniczna cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jak to się dzieje, że tradycyjne dźwięki znajdują wciąż nowe rzesze odbiorców?

„Gramy” na żywo. To dodatkowy walor w czasach, kiedy playback i ersatz – stały się domeną mass mediów. Wierzę, że przede wszystkim wynika to jednak z ludzkiej ciekawości świata i potrzeby obcowania ze sztuką.

Goście dotychczasowych Rozstajów to „katalog gwiazd” sceny world music, artyści i zespoły, których obecność staje się wydarzeniem na najbardziej renomowanych festiwalach na świecie. Kogo zobaczymy w tym roku w Krakowie?

W piątek – legendarny wspólny projekt jamajskich rastafarian i podhalańskich górali. Twinkle Brothers i Trebunie-Tutki. Gwiazda jamajskiego roots reggae w zderzeniu z rodzinną kapelą z Białego Dunajca. W sobotę – Sebastian Karpiel z zespołem Zakopower. Druga ciekawa odsłona nowej muzyki Podhala. Równie twórcza i odważna. Szczególnie zapowiada się niedzielny koncert w Filharmonii Krakowskiej. W części pierwszej Bester Quartet, jeden z najciekawszych zespołów współczesnej światowej sceny awangardowej, w części drugiej gwiazda world music Dhaffer Youssef – zakorzeniony w tradycji sufi tunezyjski pieśniarz i wirtuoz al oud [oud – lutnia arabska]. Koncert mistyczny.

Poprzednie edycje festiwalu to nie tylko muzyka. To także warsztaty tematyczne, pokazy filmowe. Czy podobnie będzie teraz?

Tym razem mamy aż pięć dni „warsztatowych”. Nową formułą jest Wyszegradzki Dom Tańca (22-26 lipca) – cykl warsztatów tańców Europy Środkowej z udziałem świetnych muzyków i tancerzy z Węgier, Słowacji, Moraw i Polski, oraz Szkoła na Rozstajach – cykl warsztatów dla skrzypków amatorów (22-24 lipca): Muzyka Podhala (prow. Krzysztof Trebunia-Tutka) i Muzyka Mazowsza (prow. Janusz Prusinowski).

Jakie zjawiska rodzimego i światowego nurtu world music uważa Pan za szczególnie ciekawe?

Odsyłam do programu Rozstajów..., zapraszam na Rynek Główny, do Rotundy i Filharmonii Krakowskiej.

Rozmawiał Artur Jackowski

11. Festiwal Muzyki Tradycyjnej Rozstaje, 22-26 lipca 2009
Organizator: Stowarzyszenie Rozstaje

www.rozstaje.pl
 

Redakcja:
ul. Józefa 7; 31-056 Kraków
tel. 12 429 51 50
karnet@karnet.krakow.pl
pn.-pt. 8.30-16.30

Znajdziesz nas także na: