Znajdziesz nas także na:

Kalendarium

Newsletter
 

Wyszukaj

hotele - do 75% taniej!

Wybierz miasto:
Data przyjazdu:
Liczba nocy:
Ilość pokoi:
Ilość os. i łóżek:
Warto zobaczyć
 
 
 
 
 
 
 

Kino japońskie w polskim plakacie filmowymMuzeum Sztuki i techniki japońskiej Manggha zaprasza na wystawę plakatów filmowych z lat 1951-1993, z czasu świetności polskiej grafiki, a zarazem czasu, kiedy film japoński na całym świecie święcił triumfy.

W styczniu 2010 roku zbiory Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” wzbogaciły się o kolekcję plakatów anonsujących różne wydarzenia związane z kulturą Japonii. W liczącym ponad sto sztuk zbiorze przeważającą większość stanowią plakaty filmowe, które prezentujemy po raz pierwszy na wystawie Kino japońskie w polskim plakacie filmowym. Wspomniane prace powstały pomiędzy 1951 a 1993 rokiem, a więc w erze poprzedzającej czas internetu i globalnych kampanii reklamowych. W ten sposób odnoszą się do okresu świetności polskiej grafiki i czasu, kiedy film japoński na całym świecie święcił triumfy.

Na wystawie przygotowanej z okazji 17. rocznicy otwarcia Muzeum Manggha przedstawiono afisze anonsujące zarówno wspaniałe dzieła filmowe (między innymi: Rashomon, Siedmiu samurajów, Ballladę o Narayamie, Imperium zmysłów czy Harfę birmańską), jak i plakaty do filmów reprezentujących nurt popularny (cykl o Godzilli, Ucieczkę King-Konga, czy japońskie wersje bajek dla dzieci: Kota w butach i Małą syrenę). Autorami prac są polscy artyści, których w przeważającej większości można zaliczyć do światowej czołówki twórców plakatu (między innymi: Jan Lenica, Wojciech Fangor, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Andrzej Pągowski itp.).

W zamierzeniu autorów wystawa ma być zaproszeniem do zgłębienia dwóch fascynujących dziedzin, które w niezwykły sposób połączyły kultury naszych krajów.

Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog wprowadzający w świat japońskiej kinematografii i polskiej sztuki plakatu.

od 24 listopada 2011

 

Redakcja:
ul. Józefa 7; 31-056 Kraków
tel. 12 429 51 50
karnet@karnet.krakow.pl
pn.-pt. 8.30-16.30

Znajdziesz nas także na: