Znajdziesz nas także na:

Kalendarium

Newsletter
 

Wyszukaj

hotele - do 75% taniej!

Wybierz miasto:
Data przyjazdu:
Liczba nocy:
Ilość pokoi:
Ilość os. i łóżek:
Warto zobaczyć
 
 
 
 
 
 
 
 
Karnet /  Wystawy /  Muzea

Trasa plenerowa na WaweluDzieje wzgórza wawelskiego –  budowle i obrona
trasa plenerowa z przewodnikiem

czynna codziennie (w dni bezdeszczowe), od 1 maja do 30 września nieczynna do odwołania, początek o godz. 13.00
bilety w kasach lub po wcześniejszej rezerwacji w biurze rezerwacji, tel. (+ 48 12) 422 16 97, fax: 422 64 64
bilety (od osoby): normalny 18 zł, ulgowy 10 zł
zwiedzanie w grupach max. 20 osób, z przewodnikiem, rozpoczyna się na wystawie Wawel Zaginiony; czas zwiedzania - ok. 1,5 godz.
nie ma dnia wolnego wstępu

Baszta Sandomierska
czynna codziennie od 27 kwietnia do 30 września
kwiecień, wrzesień: 10.00-17.00
maj, czerwiec: 10.00-18.00; weekendy: 1-5 maja oraz 30 maja – 2 czerwca 10.00-19.00
lipiec, sierpień: 10.00-19.00
październik: tylko w przypadku dobrej pogody - weekendy 10.00-17.00
bilety: 4 zł (dzieci do lat 7 wstęp wolny), do nabycia w automacie przy wejściu do baszty


uwaga – zwiedzanie baszty wymaga przejścia po schodach liczących 137 stopni
ze względów bezpieczeństwa w baszcie może przebywać jednocześnie do 40 osób, wejście udostępniane jest w miarę wychodzenia poprzednich zwiedzających (na jednym poziomie może przebywać nie więcej niż 20 osób); dzieci do lat 12 mogą wchodzić jedynie pod opieką osoby pełnoletniej
OPIS TRASY

Wawelskie wzgórze, z górującym nad nim Zamkiem Królewskimi i Katedrą, przez stulecia spełniało funkcje reprezentacyjne, religijne a także obronne. Fortyfikacje powstawały w ciągu prawie dziesięciu wieków – były wielokrotnie przebudowywane i rozbudowywane. Obecnie jest to złożony zespół zabytkowy o wysokiej wartości. Proponowana trasa przybliża obraz dawnej gęstej zabudowy, tak różnej od stanu dzisiejszego, z czasów kiedy Wawel był świetnie bronioną rezydencją, zamieszkałą przez kolejnych władców i ich dwory.

Trasa rozpoczyna się na wystawie Wawel Zaginiony, przy modelu wzgórza przedstawiającym zabudowę Wawelu wg stanu z końca wieku XVIII. Tutaj zaznajomimy się z historią zabudowy Wawelu, przemian i rozwoju jego elementów obronnych – od wałów drewniano-ziemnych poprzez ceglano-kamienne mury obronne, aż do wież, baszt  i bastionów.

Następnie przejściem przez sień Berrecciego wchodzimy na dziedziniec arkadowy zamku, gdzie oprowadzający przybliży historię Zamku i wskaże lokalizację murów i budowli omawianych wcześniej przy makiecie.

Kolejny etap to dziedziniec zw. Batorego – mały dziedzińczyk pomiędzy murami zamku a katedrą (tu dawniej mieściła się murowana łaźnia królewska). W tym niezwykle urokliwym miejscu poznamy historię budowy kościoła pałacowego pod wezwaniem św. Gereona oraz murów obronnych chroniących dodatkowo tę część wzgórza, która mieściła siedzibę władcy (widoczny zachowany fragment pierwotnego muru obronnego). Od 2008 roku na tym dziedzińcu, w rozświetlonej scenerii zabytkowej królewskiej architektury odbywają się cykliczne letnie koncerty muzyki kameralnej – „Wawel o zmierzchu”.

Trasa prowadzi dalej dziedzińcem zewnętrznym (wzdłuż muru okalającego katedrę), przez bramę Wazów, w stronę północnych murów. W okolicy Bramy Herbowej dowiemy się o powstaniu i przeznaczeniu bastei, oraz odwiedzimy kaponierę (budowlę forteczną służącą do ostrzeliwania podejść), z której rozciąga się ciekawy widok na miasto.

Następnie, omawiając zmiany w obwarowaniach z czasów Jagiełły (zespół bramy dolnej, podwyższenie murów, budowa przedmurza), przejdziemy w miejsce zachowanych murów otaczających zamek dolny i jednej z najstarszych wawelskich wież – wieży Złodziejskiej. Z tej części murów rozciąga się rozległy widok na południowo-zachodnią część Krakowa – począwszy od mostu Grunwaldzkiego i widoczne w oddali wieże sanktuarium łagiewnickiego, poprzez położone przy nabrzeżu Wisły Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, aż po most Dębnicki, a za nim w tle – klasztor kamedułów na Bielanach i Kopiec Kościuszki na wzgórzu Bł. Bronisławy.

Przejściem między basztą a budynkiem dawnego szpitala austriackiego wchodzimy  ponownie na dziedziniec zewnętrzny. Tu  możemy zapoznać się z pozostałościami zabudowy tzw. miasteczka wawelskiego – domami wikariuszy, szkołą katedralną, Psałterią, dwoma kościołami: św. Jerzego i św. Michała. Oprowadzający przybliży historię wkroczenia wojsk austriackich i poczynionych przez nie działań na terenie wzgórza – zburzenia istniejących na dziedzińcu zewnętrznym zabudowań oraz powstania budynków, związanych z nową funkcją wzgórza jaką były koszary wojskowe (m.in. gmachów szpitala, z których do czasów dzisiejszych zachował się jeden).

Trasę kończy zwiedzanie nowo udostępnionej baszty Sandomierskiej – z jej górnej kondygnacji roztaczają się rozległe widoki na Kraków i okolice. Baszta Sandomierska – ceglana, gotycka baszta powstała około roku 1460 za panowania  Kazimierza Jagiellończyka. Data jej wzniesienia jest znana z zapisów  kronikarskich o ścięciu w 1462 r. sześciu mieszczan krakowskich „pod nową wieżą w narożu od strony Wisły”. Baszta Sandomierska była drugą z „baszt ogniowych” (przystosowanych do użycia broni palnej), wzniesionych od południowej strony Wzgórza Wawelskiego tj. od strony największego zagrożenia. Wraz z Lubranką baszta Sandomierska umożliwiała obronę skrzydłową murów i ostrzał dalekiego przedpola. W okresie nowożytnym dolne kondygnacje baszty (do II piętra włącznie) przebudowano na kwaterę dla „pachołków starościńskich”, nakrywając je sklepieniami ceglanymi i wyposażając w charakterystyczne dla wnętrz mieszkalnych szafki wnękowe. W czasach pokoju baszta służyła jako więzienie dla osób „szlachetnie urodzonych” – pospolitych przestępców trzymano w lochach.
 

Redakcja:
ul. Józefa 7; 31-056 Kraków
tel. 12 429 51 50
karnet@karnet.krakow.pl
pn.-pt. 8.30-16.30

Znajdziesz nas także na: