Znajdziesz nas także na:

Kalendarium

Newsletter
 
Warto zobaczyć
 
 
 
 
 
 
 
 

Wianki – Święto Muzyki 2014Zaplecione dźwięki

Trzy główne sceny, melodie dobiegające z niekonwencjonalnych miejsc, cały dzień wypełniony koncertami – tak zapowiadają się tegoroczne Wianki w Krakowie.

Wydarzenie nawiązujące do tradycji nocy świętojańskiej w tym roku odbędzie się w zupełnie nowej odsłonie – przyjmie charakter miejskiego Święta Muzyki. Po raz pierwszy w historii Wianki odbędą się nie tylko na Bulwarach Wiślanych, ale także w niemal całym mieście. 21 czerwca zaproszeni do udziału w święcie artyści zaprezentują się na trzech głównych scenach: alternatywnej, klasycznej i krakowskiej.

Świeżość, energia, pasja – tym charakteryzować się będzie pierwsza z nich. Na scenie alternatywnej zlokalizowanej na placu Szczepańskim usłyszymy: wielogatunkową mieszankę grupy Kapelanka, klezmerski Samech, amerykański songwriting w wykonaniu Petera J. Bircha i The River Boat Band, nostalgiczny Patrick the Pan oraz objawienie polskiego synthpopu, czyli enigmatyczną formację Bokka. Wydarzeniem wieczoru będzie z pewnością występ Zbigniewa Wodeckiego z Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Dojdzie tu do wyjątkowego, międzypokoleniowego spotkania. Przodownicy polskiej alternatywy zagrają utwory pochodzące z debiutanckiego albumu krakowskiego giganta, zatytułowanego po prostu Zbigniew Wodecki. Aby uzyskać brzmienie big-bandu z 1976 roku, dziewięcioosobowy skład Mitch & Mitch poszerzy się o m.in. kwartet smyczkowy i dwuosobowy chór. Kto miał już szczęście podziwiać ten oryginalny mariaż na ubiegłorocznym OFF Festivalu, ten wie, że tego przegapić nie można!

Po tym występie scena alternatywna Wianków zamieni się w silent disco. To znakomita okazja, by potańczyć przy utworach starannie wyselekcjonowanych przez znakomitych DJ-ów. W słuchawkach usłyszeć będzie można przedstawicieli polskiej sceny klubowej – Lutto Lento, Ptaki oraz RSS B0YS. Prezentowana wspólnie z festiwalem Unsound wieczorna część wydarzenia będzie trwać od 23.00 do 2.00 w nocy.

Tańce dworskie, balet, muzyka folkowa z XV wieku, orkiestra, chór i jeden z najwybitniejszych zespołów kameralnych w Polsce i Europie – scena klasyczna to przede wszystkim propozycja dla miłośników dawnych brzmień. Na Rynku Głównym na scenie obok pomnika Adama Mickiewicza wystąpią: Balet Dworski „Cracovia Danza” i Zespół Marii Pomianowskiej, Orkiestra i Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie (Carmen w sali Filharmonii), a także Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis (Mozart Party w kościele św. Marcina).

Na Rynku Głównym tuż obok ratusza usytuowana będzie ponadto scena krakowska. Usłyszymy z niej m.in. Andrzeja Sikorowskiego i Annę Treter – artystów, którzy nieprzerwanie od ponad 30 lat współtworzą jedyną w swoim rodzaju muzyczną wizytówkę Krakowa, czyli Grupę Pod Budą. Dodatkowo Andrzej Sikorowski wystąpi wraz ze swoją córką Mają. Nie zabraknie również brzmień klasycznie jazzowych, o które zadba Boba Jazz Band. Wyjątkowo zapowiada się tu także specjalny koncert Jak Barany z Camelotem, podczas którego ręka w rękę wystąpią artyści dwóch najpopularniejszych krakowskich kabaretów: Piwnicy pod Baranami i Lochu Camelot.

Do głównego programu Wianków włączonych zostało także 15 najlepszych ofert wyłonionych w konkursie skierowanym do młodych, ambitnych, twórczych menedżerów i właścicieli krakowskich klubów i instytucji. Letnie przesilenie świętować będziemy muzycznie m.in. w Bunkrze Sztuki, klubokawiarni likeKonik, księgarni Kurant, nowohuckim Kombinatorze, a nawet w Barbakanie. Poza koncertami w najpopularniejszych klubach (Re, Bomba, Betel, Prozak 2.0, Pauza), dobrej nuty wysłuchamy także na barce Basia, jadąc specjalnym tramwajem wokół Plant czy za sprawą autobusu stojącego przed Alchemią.

Muzyka klasyczna, jazz, rock, poezja śpiewana, chór, muzyka elektroniczna, etno – dla każdego coś miłego, w dodatku na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Skoro Wianki, to oczywiście nie zabraknie tradycyjnego pokazu sztucznych ogni w zakolu Wisły. Nie zapominajmy, że równolegle z Wiankami odbywać się będzie Jarmark Świętojański. Po raz pierwszy zorganizowany zostanie także Bulwar Śniadaniowy – niezwykły piknik nad Wisłą. (AJ)

Wianki – Święto Muzyki
21 czerwca
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

www.wianki.krakow.pl
 

Redakcja:
ul. Józefa 7, 31-056 Kraków
karnet@karnet.krakow.pl
pn.-pt. 8.30-16.30

Znajdziesz nas także na: