Znajdziesz nas także na:

Kalendarium

Newsletter
 
Warto zobaczyć
 
 
 
 
 
 
 
 
Karnet /  Film
Kongres, reż. Ari Folman, fot. mat. Gutek Film

Wrześniowe nieboJak śpiewała ongiś Edyta Górniak: coraz krótszy wstaje dzień / świat składa głowę do snu / I nic nie powstrzyma już jesieni ;). Rozwiązanie na chłodne wieczory? Jedyne słuszne: kino i dobry film.

Kongres, długo oczekiwana, wizjonerska produkcja oparta na motywach słynnego Kongresu futurologicznego Stanisława Lema, wejdzie na ekrany polskich kin 13 września. Nowatorski i odważny obraz Ariego Folmana, autora nominowanego do Oscara Walca z Baszirem, ukazując w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, przedstawia antyutopijną wizję społeczeństwa przyszłości. „Kongres futurologiczny wykorzystuję raczej jako źródło inspiracji, a nie jako podstawę scenariusza. Prezentuję moją wizję przyszłości, którą ukształtowałem jednak w dużej mierze pod wpływem lektury Lema” – przyznaje reżyser. W filmie zacierają się granice między rzeczywistością a fikcją: słynna aktorka Robin Wright, która gra tu samą siebie, mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright może zostać „zeskanowana” dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Za zdjęcia do Kongresu odpowiada polski operator Michał Englert, zaś sekwencje animowane zrealizowało m.in. polskie Orange Studio.

W imię..., nowy film Małgorzaty Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych 33 scen z życia i głośnego Sponsoringu, to poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat, historia zakazanej miłości, mocno osadzona w realiach katolickiej społeczności. Opowiada historię księdza Adama, wychowawcy w ośrodku dla trudnej młodzieży. Duchowny, społecznik wrażliwy na problemy ludzi, ale też niezwykle otwarty na młodzież, zaczyna zakochiwać się w młodym mężczyźnie z pobliskiej wsi. Między nimi pojawia się uczucie... Film otrzymał na Berlinale nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego poruszającego tematykę LGBT, główną nagrodę na MFF w Dortmundzie, gdzie został doceniony za odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie humanistyczne przesłanie. W imię... został także uhonorowany nagrodą główną na MFF Milano 2013 oraz nagrodą dla Najlepszego Filmu Neisse Film Festival Zittau 2013, gdzie odtwarzający główną rolę Andrzej Chyra otrzymał również nagrodę dla najlepszego aktora. Obraz został sprzedany do szerokiej dystrybucji w ponad 25 krajach na całym świecie, w tym do USA. Polska premiera W imię… została wyznaczona na 20 września.

Od 6 września w polskich kinach będzie można zobaczyć nowy film Asghara Farhadiego, twórcy nagrodzonego Oscarem i Złotym Globem Rozstania. Bohater Przeszłości, Irańczyk, wraca do Francji, aby po czterech latach separacji zakończyć sprawę rozwodową. Jego żona jest już z innym mężczyzną, mają wziąć ślub. Farhadi w mistrzowski sposób pokazuje, jak trudno zapomnieć o przeszłości, jak wracają dawne zadry i niespełnienia. Obserwując relacje kobiety, dwóch mężczyzn i ich dzieci odtwarza cały układ wzajemnych zawodów, oczekiwań, nadziei i straconych uczuć.

13 września na ekrany wejdzie Powstanie ’44. Sierpniowe niebo, pierwszy od czasów Kanału Andrzeja Wajdy obraz odwołujący się do wydarzeń pamiętnego lata 1944 roku i filmowy hołd złożony młodym Polakom walczącym w powstaniu warszawskim. Reżyser Irek Dobrowolski zadedykował również obraz swojemu ojcu, który brał udział w zrywie narodowym. Sierpniowe niebo nie jest oceną powstania, tylko współczesnym spojrzeniem na wartości i ideały młodych warszawiaków z roku 1944. Co po nich pozostało? „Obraz pokazuje jednocześnie współczesny wydźwięk historii Polski – poprzez ukazanie postaw współczesnych młodych ludzi, dla których, o dziwo, ideały rówieśników tamtych czasów są bardzo bliskie” – zapowiada reżyser.

Poza tym w kinach pojawią się: Lada dzień (6 września), oparta na faktach, wielokrotnie nagradzana historia nastolatka z zespołem Downa, adoptowanego przez parę homoseksualistów, Siła przyciągania (6 września), czyli niemiecka odpowiedź na Brokeback Mountain, biografia księżnej Walii, zwanej „królową ludzkich serc” Diana (20 września) z Naomi Watts w roli głównej, ostatnia część filmowej trylogii Ulricha Seidla o chrześcijańskich cnotach Raj: nadzieja (20 września) oraz kręcony w Krakowie Polski film (6 września) w reżyserii Marka Najbrta. A dla najmłodszych widzów – barwna włoska animacja Pinokio (20 września) oraz niemiecka opowiastka o bardzo sympatycznym Rycerzu Blaszce. Pogromcy smoków (6 września).

Kończymy grillowanie, idziemy do kina.
Barbara Błońska, miesięcznik Karnet
 

Redakcja:
ul. Józefa 7, 31-056 Kraków
karnet@karnet.krakow.pl
pn.-pt. 8.30-16.30

Znajdziesz nas także na: