Znajdziesz nas także na:

Kalendarium

Newsletter
 
Warto zobaczyć
 
 
 
 
 
 
 
 

25. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich19-26 maja 2013

Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich są wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze – jak wskazuje nazwa, nacisk położony jest na muzykę twórców związanych z naszym miastem, po drugie – najważniejszy jest tu właśnie kompozytor, po trzecie – choć impreza obywa się bez promocyjnych fanfar, imponuje bogatym programem (autorstwa jej dyrektora Jerzego Stankiewicza) i ilością prawykonań. W tym roku jest jeszcze czwarty powód – festiwal świętuje swoje 25-lecie!

W dodatku nie jest to jedyny jubileusz, jaki będziemy obchodzić podczas tej edycji, szykuje się bowiem seria koncertów „urodzinowych” z dziełami Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Bujarskiego czy Adama Walacińskiego. Jeden z festiwalowych wieczorów zostanie poświęcony poezji – usłyszymy pieśni do wierszy Adama Zagajewskiego napisane przez młodych kompozytorów: Michała Gronowicza, Michała Jakuba Paparę, Annę Weber, Jakuba Polaczyka i Emila Bernarda Wojtackiego (niemal same prawykonania!). Premierowo zabrzmi też utwór Juliusza Łuciuka, skomponowany w hołdzie włoskiemu miastu L’Aquila, zniszczonemu kilka lat temu przez trzęsienie ziemi.

Warto również zwrócić uwagę na projekty przygotowane specjalnie na jubileusz festiwalu, m.in. koncert współorganizowany z Filharmonią Krakowską, której orkiestra zagra pod batutą Marka Mosia (w programie Penderecki, Górecki i Bujarski, a także Święto wiosny Igora Strawińskiego w 100-lecie paryskiej premiery), prawykonanie utworu szwajcarskiego kompozytora Alfreda Schweizera Cosmos 4 czy wieczór finałowy, tropiący w krakowskiej muzyce ślady mitologii i kultury śródziemnomorskiej. (Barbara Skowrońska)

www.zkp.krakow.pl

Program festiwalu w załączniku

 

Redakcja:
ul. Józefa 7, 31-056 Kraków
karnet@karnet.krakow.pl
pn.-pt. 8.30-16.30

Znajdziesz nas także na: