Znajdziesz nas także na:

Kalendarium

Newsletter
 
Warto zobaczyć
 
 
 
 
 
 
 
 

7. Festiwal Filmów dla Dzieci22-26 czerwca 2014

Filmowa akademia
Co dzieci robią pod koniec czerwca? Kończą szkołę i mają swój własny festiwal filmowy!


Podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci w kinach w Krakowie, Oświęcimiu, Tarnowie i Rzeszowie najmłodsi miłośnicy X Muzy zobaczą animacje i obrazy fabularne z całego świata. W tym roku do konkursu zostało zakwalifikowanych aż 81 obrazów m.in. z Hiszpanii, Meksyku, Belgii, Szwajcarii, Niemiec, Indii, Gwatemali, Izraela, Mołdawii i Polski. Filmy ocenia dorosłe jury profesjonalistów, które przyzna swoim faworytom Zielone Żabki, nagrodę 2000 euro dla najlepszego filmu pełnometrażowego oraz 500 euro dla najlepszego krótkiego metrażu. Swoje specjalne nagrody przyznaje również jury dziecięce i festiwalowa publiczność!

W 2014 roku mija 30 lat od premiery kultowej już Akademii Pana Kleksa. Obraz Krzysztofa Gradowskiego z fantastycznym Piotrem Fronczewskim w roli słynnego nauczyciela, wynalazcy, podróżnika i wielkiego przyjaciela dzieci jest adaptacją opublikowanej w 1946 roku powieści Jana Brzechwy. Na wszystkich młodych widzów oraz tych trochę starszych – którzy ten tytuł kojarzą z własnego dzieciństwa – czeka moc atrakcji! Lekcja prawdziwej kleksografii, kosmiczne podróże w poszukiwaniu nowych planet, interaktywne filmowe warsztaty i casting na uczniów Akademii - w taki sposób Festiwal Filmów dla Dzieci uczci 30. urodziny „Akademii Pana Kleksa”. Projekcja filmu otworzy 7. edycję FFDD. Publiczność przeniesie się  na ulicę Czekoladową i spotka z Krzysztofem Gradowskim (reżyserem i scenarzystą filmu),  Zbigniewem Buczkowskim (filmowy Alojzy Bąbel) i Mariuszem Lipińskim (Kaczka Dziwaczka).. Krakowski program festiwalowy obejmuje również wiele wydarzeń towarzyszących, które nawiązują tematycznie do słynnej produkcji (warsztaty filmowe i plastyczne, gry i zabawy przy akompaniamencie muzyki Andrzeja Korzyńskiego, greenbox, bal kostiumowy oraz wystawa plakatów filmowych). Natomiast tegoroczny Otwarty Konkurs Filmów Amatorskich odbywa się pod hasłem „W Sennym Lusterku Pana Kleksa”. Pamiętamy, że Pan Kleks za pomocą magicznego zwierciadła mógł zajrzeć w sny wszystkich swoich podopiecznych – teraz młodzi twórcy mają szansę pokazać najciekawsze historie z sennych marzeń uczniów Akademii, a każdy filmowiec do 16. roku życia dołoży swoją cegiełkę do magicznej historii Jana Brzechwy.

Warto podkreślić, że wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny. W ramach wydarzenia organizowana jest zbiórka publiczna, z której wpływy trafiają do organizacji wspierającej rozwój dzieci i młodzieży.
To jak, śpiewamy? Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce, Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa...
Barbara Zając, miesięcznik Karnet

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Rozwoju Kina z siedzibą w Krakowie.

www.ffdd.pl
 

Redakcja:
ul. Józefa 7, 31-056 Kraków
karnet@karnet.krakow.pl
pn.-pt. 8.30-16.30

Znajdziesz nas także na: